OTEVŘENÉ ATELIÉRY, SEMESTRÁLKY A DIPLOMKY
Zveme Vás na cyklus výstav závěrečných prací studentů Katedry designu Fakulty textilní TUL.
Budete moci nahlédnout do ateliérů a dílen na budově B a budově N nebo navštívit bakalářské
semestrální práce zaměření Návrhářství textilu a oděvu a diplomové práce v Galerii N.
15.1. - 21.1.2025, 10:00 - 14:00, ateliéry, budova B, Liberec
OTEVŘENÉ ATELIÉRY - Magisterské semestrálky Design - textil, oděv, sklo, šperk
Vernisáž s inspirativním workshopem studentů z projektu Útulka, 15.1.2025 od 17:00, budova B, Liberec
15.1. - 17.1.2025, 13:00-17:00, ateliéry, budova N, Jablonec nad Nisou
OTEVŘENÉ ATELIÉRY - Bakalářské semestrálky - Návrhářství skla a šperku
15.1. - 14. 2. 2025
BAKALÁŘSKÉ SEMESTRÁLKY - Návrhářství textilu a oděvu
MAGISTERSKÉ DIPLOMKY
Vernisáž s módní přehlídkou 14.1.2025 od 17:00, Galerie N, Jablonec nad Nisou
* 21.1. a 28.1. bude Galerie N uzavřena z důvodů probíhajících zkoušek.
Pod výtvarným vedením pedagogů Katedry designu a za podpory všech členů katedry studenti vytvořili pestrou škálu projektů, které předvádějí jejich talent a inovace. Otevřené ateliéry a Galerii N tak umožní nadšencům umění i veřejnosti být svědky vyvrcholení tvůrčího snažení studentů naší katedry. Na obou budovách budou zpřístupněny ateliéry a kreslírny pouze ve vyhrazené časy nebo po předchozí domluvě s dozorem výstavy. Výstava semestrálek v Galerii N bude zpřístupněna veřejnosti dle běžného rozvrhu galerie. 21.1.2025 a 28.1.2025 bude Galerie N uzavřena z důvodů zkoušek.
OTEVŘENÉ ATELIÉRY, MAGISTERSKÉ SEMESTRÁLKY - DESIGN - TEXTIL, ODĚV, SKLO ŠPERK
Liberec, budova B
Prezentace semestrálních prací studentů navazujícího magisterského studia Design - textil, oděv, sklo a šperk vedené Mg.art. Zuzanou Veselou, doc. Svatoslavem Krotkým, ak.mal., doc. M.A. Ludmilou Šikolovou a doc. MgA. Ladou Semeckou. Studenti se v ateliérech věnují volnému tématu, které vychází z jejich osobních výtvarných vizí a autorských koncepcí.
OTEVŘENÉ ATELIÉRY, BAKALÁŘSKÉ SEMESTRÁLKY - NÁVRHÁŘSTVÍ SKLA A ŠPERKU
Jablonec nad Nisou, budova N
Prezentace semestrálních prací studentů bakalářského studia Návrhářství, specializací Návrhářství skla a šperku pod mottem „Otevřené ateliéry“. Realizované práce, které začínají výtvarnými návrhy, pokračují výběrem materiálu a technologie a končí prezentací, představují začátky autorské tvorbou.
Studenti v zaměření Návrhářství skla a šperku zpracovávali téma:
Tématem letošní umělecké tvorby studentů zaměření Návrhářství skla a šperku byla “Reinterpretace”. Jde o proces nového výkladu existujících děl či myšlenek, který přináší aktuální významy a obohacuje původní tvorbu. Studenti napříč ročníky převedli toto téma do sklářské, šperkařské i volné tvorby, čímž vytvořili díla spojující funkčnost s hlubším konceptem.
2. ročník se zaměřil na užitkové předměty ze skla, inspirované konkrétním dílem či lidskou činností. Výsledkem byly například nápojové soupravy inspirované legem nebo ovocem, ze kterého se vyrábí pálenky. Některá díla pak odkazovala na proces výroby vína, včetně jeho lisování či fermentace. Ve volné tvorbě studenti reinterpretovali díla jako „Chobotnice“ od Jana Kaplického nebo skleněný popelník podle vlastního výběru. Ve šperku se studenti 2. ročníku zapojili do projektu REINTERPRETACE, který vyhlásilo Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou.
„Projekt Reinterpretace s podtitulem Vintage Costume Jewellery Inspiration je kurátorským projektem pro vybrané tuzemské i zahraniční vysoké školy. Projekt je reflexí zašlé slávy světové špičky ve výrobě náhražek pravých šperků. Jedná se o výzvu pro vybrané ateliéry šperku tak, aby jejich studenti reagovali na sbírkové předměty Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou z oblasti historické luxusní bižuterie. Jako vzory byly pro studenty vybrány sbírkové předměty, zaměřené zejména na vzory bižuterních ozdob od počátku 20. století do roku 1945, kdy toto období patřilo materiálově, ale i výtvarně k jedněm z nejzajímavějších.
Studenti reagují nově vytvořeným kusem bižuterie s využitím současných bižuterních materiálů nebo komponentů. Nový výrobek není jen redesignem zvoleného kusu bižuterie do současného tvarosloví, ale také reakcí na motivy, materiály, techniku nebo typ bižuterní ozdoby.
Celý projekt všech zúčastněných škol bude oficiálně představen až v roce 2026 v MSB.“
(PhDr. Kateřina Nora Nováková, Ph.D., kurátorka MSB)
3. ročník zpracoval reinterpretace širokého spektra inspirací – od smaženého řízku a bramborového salátu, symbolizujícího rodinnou pohodu, přes sochu Pavla Opočenského, matrjošku od babičky, až po sociální téma stěhování Eskymáků z iglú do pravoúhlých domů.
Tvorba studentů ukazuje, jak lze reinterpretací přetvářet původní myšlenky a posouvat hranice současného designu. Výsledky dokazují, že sklo jako médium má neomezený potenciál pro kreativní experimenty. Ve šperku se jedná o vztahy mezi prstenem a jeho schránkou, které se odehrávají v různých materiálových ale i myšlenkových rovinách.
BAKALÁŘSKÉ SEMESTRÁLKY V GALERII N:
Prezentace semestrálních prací studentů bakalářského studijního programu Návrhářství, specializací Návrhářství textilu a oděvu.
Studenti v zaměření Návrhářství textilu a oděvu zpracovávali tato témata:
2. ročník - Téma semestru znělo “Moje kouzelná zahrada” a vybízelo k inspiraci v přírodě, zároveň ale nechalo prostor pro fantazii a osobitý přístup každého studenta. Studenti mohli vyjádřit své výtvarné pojetí zadání hned v několika rovinách. Navrhli dezény pro přímý digitální tisk včetně barevných variant a vytvořili tak zajímavé textilie do interiéru. Tkali na tkalcovském rámu i stavu, kde experimentovali s vazbami, strukturami i netradičními materiály a zkoumali možnosti kompozice. V neposlední řadě navrhli oděvní kolekce, které vycházely se studia košil, jejich kreativní upcyklace i volné modelace na figurínách.
3. ročník – Studentské práce definovalo téma “Tři barvy a růžová“. Studenti měli za úkol realizovat textilní objekty ve dvou formátech; v malém měřítku jako miniatura a velkém textilním objektu usazeném do prostoru. Práce v tomto semestru demonstrují všestrannost a výtvarný potenciál textilních materiálů. Téma „Tři barvy a růžová“ se promítá také do oděvních kolekcí, které posouvají hranice nositelného umění. Díky expresivnímu využití pletenin jako uměleckého média se jednotlivé modely stávají originálním propojením autorské textilní struktury s výtvarnými formami. Každý kus tak jedinečným způsobem interpretuje zadané téma a přetavuje ho do módy, která oslavuje experiment a inovaci. Novinkou letošního semestru je využití prvků 3D tisku u vybraných oděvů. Tyto technologie vznikly ve spolupráci s mezinárodním česko-saským projektem InterBridge, realizovaným s CXI TUL. Tato spolupráce přináší do textilní tvorby nové technologické dimenze a podtrhuje mezioborový přístup k designu.
DIPLOMKY V GALERII N:
V prostorách Galerie N se také představí dvě magisterské diplomové práce z ateliéru Design textilu od autorů Jany Šimánkové a Ondřeje Ludína.