Šárka Coganová - výstava DIALOG
Katedra designu (KDE) Fakulty textilní Technické univerzity v Liberci Vás srdečně zve na výstavu "DIALOG" malířky, grafičky a výtvarné pedagožky Mgr. Šárky Coganové.
Termín výstavy: 18. září – 18. října 2024
Vernisáž výstavy: úterý 17. 9. 2024 od 17:00
Otevírací doba: pondělí - pátek, 13:00 - 17:00, vstup zdarma
Úvodní slovo: doc. Vladimír Šavel
Kurátor výstavy: doc. Vladimír Šavel
Grafika výstavy: Matěj Cogan
Malířka, grafička a výtvarná pedagožka Mgr. Šárka Coganová, narozena 7. dubna 1974 v Jablonci nad Nisou, představuje svou výstavu DIALOG. Vystudovala obor vychovatelství se specializací výtvarná výchova na Střední pedagogické škole v Litoměřicích /1992/. Dále studovala na Technické univerzitě v Liberci magisterský obor Učitelství pro 1. st. základní školy /2009/ a tamtéž Rozšiřující studium výtvarné výchovy pro 2. st. základní školy /2012/. Na Univerzitě Karlově v Praze absolvovala specializační studium poradenské služby v oblasti školní psychologie /2011/.
V současné době působí jako pedagog výtvarné výchovy na ZŠ Arbesova v Jablonci nad Nisou a je lektorkou na Pedagogické fakultě UJEP v Ústí nad Labem.
Je členkou Asociace jihočeských výtvarníků. Zúčastnila se řady kolektivních výstav /Praha, Tábor, Ústí n. L., Jablonec n. N., České Budějovice, Chomutov, italské Poggibonci či Prato, německé Passau či slovenská Galanta/ a uspořádala samostatné výstavy v Liberci, Chomutově, Jablonci n. N., Karlových Varech, Ústí n. N., Passau a Makedonii atd./. V roce 2022 obdržela mezinárodní ocenění Intersalon 2022 a Junge Kunst za grafickou tvorbu.
Název výstavy vychází z faktu, že každý člověk od svého narození vede dialog se vším, co ho obklopuje. Dialog Šárky Coganové se rozprostírá v duchu otázek a odpovědí, spojených ze zkušeností a hledání, kdy jedno znásobuje sílu druhého a společně potvrzují nezničitelnost lidského bytí.
Ve své vlastní výtvarné práci se autorka zaměřuje zejména v oblasti alternativní grafiky s copy sazemi a monotypii na vyjádření nejniternějšího prožitku, který koresponduje s okolní realitou. Prezentovaná koncepce obrazů vlastního pohledu na tvář krajiny je zobrazena ze dvou odlišných stránek. To první hledání zachycuje charakteristickou podobu krajiny, která vzniká především tím, jak se ji očima dotýká člověk. A druhé zahrnuje krajinu, která přesahuje viděné, evokuje vnitřní životní prožitky autorky.
Mnohá prezentovaná díla jsou její vlastní velmi intimní zpovědí a většina z nich zdůrazňuje, že samotná tvorba je určitým procesem vedoucím k vzpomínkám na konkrétní životní události a prožitky.
Celou expozicí doprovází diváka díla, jež vytváří prostor pro pocit určitého tajemství, které láká k zamyšlení se a hledání souvislostí interakce mezi divákem a autorkou samotnou. Vzniká tak místo pro jakýsi neverbální dialog prostřednictvím vystavených děl a navzájem mezi nimi.