MBPFW FW24
Katedra designu Fakulty textilní Technické univerzity v Liberci má opět tu čest účastnit se módní přehlídkou na Mercedes-Benz Prague Fashion Week FW24. Kolekce vybraných studentských prací prezentuje bakalářský studijní program Návrhářství (zaměření Návrhářství skla a šperku a Návrhářství textilu a oděvu) a magisterský studijní program Design – textil, oděv, sklo, šperk.
Pro letošní rok je přehlídka součástí galavečeru MBPFW F/W24: Czech & Slovak Fashion Design Students in Context s podporou hlavních partnerů @dolcevitacz a @mattoni_czsk. Páteční módní galavečer je sestavený podle kurátorského výběru Lenky Šubrtové, šéfredaktorky titulu Dolce Vita, a Jana Králíčka, kreativního ředitele Dolce Vita.
KDY: 19. dubna 2024 od 20:30
LOKACE: Česká obec sokolská - Tyršův dům, Újezd 40, Praha 1 - Malá Strana.
V tomto roce se studenti naší školy zaměřili na inovativní transformaci siluet oděvů v souladu s proporcí lidského těla, využití nových technologií pletení v oděvním designu a aplikaci principů ZERO WASTE designu s důrazem na udržitelnost. Hlavní inspirací pro tyto projekty byla práce třech talentovaných studentů: Anežky Kotkové, Anežky Kabelkové a Štěpána Dittrta.
Veřejnosti představíme oděvní kolekci vzniklou v tandemu studentek Ley Hartmannové a Lady Mačkové na liberecké téma: Textilana. Inspirací pro ně byla nejen vrcholná éra zobrazující půvab a luxus Textilany, ale také aktuální stav absolutní destrukce firmy i všech objektů budov.
Kristina Jantoščiaková představí oděvní kolekci, která reflektuje kreativitu a zručnost nalezenou v obydlích bezdomovců. Autorské pleteniny byly zrealizovány v univerzitních dílnách. V oblasti
Návrhářství textilu a oděvu vznikaly práce pod vedením doc. Svatoslava Krotkého akad.mal., Mgr.art. Zuzany Veselé, MgA. Miroslavy Focke a Bc. Ondřeje Ludína, a to za podpory všech členů Katedry designu.
Tato prezentace nezůstane jen u oděvů – vybrané modely budou doplněny o originální šperky od studentů z naší katedry, kteří se specializují na Návrhářství skla a šperku nebo Design šperku. Jmenovitě budeme prezentovat tyto autory: Vendula Štanclová, Michaela Soukupová, Barbora Šolcová, Ondřej Kábele, Klára Hoffmanová a Elisabeth Šulcová.
Seznam studentů a jejich popis díla:
1) Anežka Kotková - @anegarci
VLNĚNÍ
Vlnění se zabývá zpracováním ovčí vlny jako lokálního materiálu, pro který mnoho chovatelů nemá další využití. Ze špinavého rouna vznikají netkané textilie dále využité pro tvorbu oděvních objektů. Kolekci doplňují oděvy z pletenin, které vznikly z nevyužitých vlněných přízí a jsou jejím konfekčním prvkem. Práce byla oceněna v soutěži Národní cena za studentský design 2023.
2) Anežka Kabelková - @anez.kabelka
STÉBLA A STONKY
Inspirací je letní louka. Nejvíce mě z jednotlivých rostlin na lukách zaujaly vysoké druhy trav, kvůli svojí vyvyšující se délce a drobným členěním na stéblech. Zelená barva byla zvolena na základě spojení s jarem a začátkem léta. Oděv má evokovat svěžest a lehkost ročního období.
3) Lea Hartmannová - @lea.hartmannova
TEXTILANA OBLÉKA MODERNÍHO ČLOVĚKA
Slogan, ktorý sprevádzal históriu Liberca v podobe firmy Textilana. Tá bola významným producentom vlnarského priemyslu a jej prioritou bola hlavne výroba tkanin, potisknutých materiálov a pletenin. Inšpiráciou je vrcholná éra, ktorá bola najmä v rokoch 1920–1960. Odevy, doplnené ikonickými vzormi, typickými pre Textilanu, zobrazujú pôvab a luxus.
4) Lada Mačková - @lada.mackova_
TEXTILANA OBLÉKA MODERNÍHO ČLOVĚKA
Kolekce navazuje na téma Textilany, avšak odráží aktuální stav zbouraných a opuštěných areálů této firmy. Inspirací je hlavně poslední zbývající budova, která svými polorozpadlými sloupy a oprýskanými stěnami připomíná zaniklý lesk této průmyslové legendy. Změna a zánik jsou neodmyslitelnou součástí života. Často však dávají prostor pro vznik něčeho nového.
5) Štěpán Dittrt - @jestepik
ANTIARCHITEKTURA
Tato práce zkoumá spojení mezi oděvním designem a chybnou architekturou, která ovlivňuje uživatele v jejich každodenním životě. Inspirována touto problematikou analyzuje, jak špatně navržené a nekvalitní prostředí může omezovat pohyb a pohodlí jednotlivců. Výsledný vzhled je satirickou oslavou nekvalitního a špatně navrženého designu.
6) Kristina Jantoščiaková - @jantoschka
KDE DOMOV MŮJ
Hostile architecture, v překladu “nepřátelská architektura”, má za úkol ovlivnit určitou skupinu obyvatel. Zaměřuje se především na vandalismus a bezdomovce. Ve své oděvní kolekci se věnuji vynalézavosti a zručnosti, která se objevuje v obydlích bezdomovců. Kladu důraz na jejich způsob využití produktů do úplného maxima. Přetvářejí a používají je k jinému účelu, než jsou určeny, a tím dokážou námi vyřazené předměty proměnit ve svůj prospěch a užitek.
Těšíme se na setkání s vámi na naší prezentaci, kde se budete moci osobně seznámit s tímto inovativním a inspirativním přístupem k oděvnímu designu a udržitelnosti.