Schmuck Wander
Katedra designu Fakulty textilní Technické univerzity v Liberci Vás srdečně zve na výstavu mezinárodního putovního projektu Schmuck Wander.
Srdečně jste zváni na slavnostní zahájení výstavy, které se uskuteční ve čtvrtek 6. října 2022 od 17 hodin.
6.10.- 4.11.2022
Mezinárodní projekt Schmuck Wander podporuje tvůrčí spolupráci umělců pohybujících se na pomezí originálního šperku a volné plastiky. Záměrem je navázat nové kontakty, posílit komunikaci napříč geografickými či generačními hranicemi a především vytvořit společná umělecká díla. Myšlenka uspořádat tento jedinečný "putovní" šperkařský projekt se zrodila ze zájmu slovenských šperkařů o globální integraci v oblasti uměleckého šperku. Původní projekt začal na Slovensku v roce 2009 a od té doby se uskutečnilo pět ročníků, po nichž následovala řada výstav například v Mnichově, Berlíně, Vídni, Praze a Budapešti. Současná výstava představuje výsledky všech ročníků Schmuck Wander. První dvě vydání byla založena na volné interpretaci a práci se stejným počátečním materiálem, třetí vydání bylo věnováno dílu významného slovenského šperkaře Antona Cepky, čtvrté vzpomínce na slovenskou výtvarnici Betty K. Majerníkovou, a páté vzpomínce na významného českého sochaře a šperkaře Vratislava Karla Nováka, jehož kinetické a světelné objekty, šperky a body-artové projekty obohatily českou výtvarnou scénu konce 20. a počátku 21. století.
Projekt Schmuck Wander představuje spolupráci umělců a společnou tvorbu na jednom šperku, který projde rukama několika autorů. Zúčastnění umělci měli volnou ruku při výběru dalšího umělce, který bude pokračovat v práci na společném díle. Na jednom šperku se tak v průměru podíleli dva až čtyři umělci. Umělci měli možnost pracovat se zaslaným materiálem nebo nepoužitými fragmenty Cepkova, Majerníkové či Novákova díla. Individuální cesta každého šperku, který jsme vyslali do světa, je dokumentována formou deníku, který zaznamenává jeho cestu i koncepci zásahů umělce do díla. Tyto "Schmuck Wander Passports" jsou nedílnou součástí projektu, které vyprávějí a ilustrují jednotlivé příběhy "putujících šperků". Putování děl a proces proměny jednotlivých šperků a objektů je tak zdokumentován v katalogu, kde jsou v kresbách, textech a fotografiích zachyceny inspirační zdroje, osobní příběhy nebo vzpomínky zúčastněných umělců.
Koncepce výstavy
Mária Hriešik Nepšinská, Tereza Vernerová Volná
Grafický design
Lucia Pelikantová
Fotografie
Peter Ančic, Filip Cepka
Výstavu z věřejných zdrojů podpořili Fond na podporu umenia a Fond výtvarných umení.
Tisková zpráva zde.