Master of Crystal je prestižní soutěž pro všechny mladé kreativce, studenty i absolventy středních nebo vysokých škol se zaměřením na design a umění. A také pro každého, kdo má chuť ovlivňovat podobu současného českého designu.
Zadané téma letošního ročníku soutěže Master of Crystal 2023, Perlička i trochu jinak, umožnilo mladým výtvarníkům nastavit si cestu k netradičním přístupům pro využití českých skleněných perliček s produktovou značkou PRECIOSA Traditional Czech Beads™.
Preciosa Ornela jako pořadatel 16. ročníku této soutěže nabídla zájemcům z řad studentů a mladých designérů přístup k unikátnímu sortimentu skleněných perliček s nejširším výběrem barev, tvarů a velikostí.
Výzva pro nahlédnutí do světa perliček dostala nový rozměr i díky spolupráci s Katedrou sklářských strojů a robotiky, Fakulty strojní, Technické univerzity v Liberci. Technologie a inovativní technologické přístupy, které mohli soutěžící pro realizaci svých návrhů využít, byly prezentované v rámci březnového motivačního workshopu v Jablonci nad Nisou nejen vedoucím zmiňované katedry, panem Vlastimilem Hotařem. Nabídka pro případnou spolupráci zde byla prezentovaná i paní Lucií Karlovou, členkou představenstva Preciosa, a.s. Zájemci o případný přístup k potřebným technologiím mohli absolvovat pod vedením pana Pavla Hartla exkurzi do jablonecké, aktuálně nejmoderněji vybavené Střední školy řemesel a služeb.
Šestičlenné odborné porotě ve složení Lucie Karlová, Vlastimil Hotař, Milada Valečková, Petr Nový, Václav Řezáč a Jaroslava Růžičková bylo odprezentováno téměř padesát velice kvalitních návrhů, ze kterých bylo poměrně obtížné zvolit zúžený výběr postupujících. Proto se porota rozhodla pro rozšířenou řadu 12 finalistů, kteří měli za úkol dovést své návrhy a vzorky k plné realizaci. S poděkováním všem, které zaujalo letošní soutěžní téma, nabídla Preciosa Ornela i do budoucna možnost další spolupráce.
„Letošní sezóna se soutěži Master of Crystal evidentně vydařila. Troufám si říci, že uzrála k téměř dokonalému splnění zadání soutěže i našich představ o jejím průběhu. Cením si všech soutěžících a jsem ráda za rozhodnutí, dát šanci k realizaci více návrhům, než bývá obvyklé. Vítězi jsou pro mě všichni ti, kteří svá díla dovedli až do zdárné finalizace. Úroveň prací letošních finalistů zvyšuje prestiž této soutěže. Poděkování tedy patří i všem kolegům i externím spolupracovníkům, kteří přispěli radou, či pomocí“, sdělila Jaroslava Růžičková.
Brože, antistresové hračky, vázy, interiérové doplňky, či ruční papír? Porotci Master of Crystal vybírali vítěze z 10 odevzdaných finálových prací, jejichž autory jsou Eliška Daňková, Matyáš Barák, Klára Hoffmanová, Karolína Jeřábková, Linda Kastlová, Natálie Kubíková, Anna Martinková, Michaela Spružinová, Josefína Váchová a Kristýna Venturová. Vítězkou 16. ročníku soutěže a držitelkou titulu Master of Crystal 2023 se stala Josefína Váchová za dílo Pearl Paper. Odbornou porotu nadchla myšlenkou spojení recyklace skleněných perliček a ručního papíru a jeho širokým využitím ve veřejném i soukromém prostoru.
„Materiály spolu vytvářejí zajímavý dialog ve struktuře objektu,“ popisuje vítězný objekt jeho autorka Josefína Váchová, která se s perličkami setkala jen jako malá při jejich navlékání. „Práce s nimi v kombinaci s japonským papírem byla pro mě nová,“ vysvětluje Josefína, která se s technologií výroby japonského papíru seznámila díky Michalovi Gorcovi ze zdislavské firmy Papyrea. Kvality materiálu autorka spatřuje v tom, že je odolný a také, stejně jako sklo, propouští světlo.
Fotografie finálových děl Master of Crystal 2023
|