MBPFW FW2023

Katedra designu Fakulty textilní Technické univerzity v Liberci má opět tu čest účastnit se módní přehlídkou na Mercedes-Benz Prague Fashion Week FW23. Kolekce vybraných studentských prací prezentuje bakalářský studijní program Návrhářství (zaměření Návrhářství skla a šperku a Návrhářství textilu a oděvu) a nově také magisterského studijního programu Design - textil, oděv, sklo, šperk.


Přehlídka se koná 16. dubna 2023 od 14 hodin, Chuchle Arena Praha – velká sázková hala, Radotínská 69, Praha 5.


Široké veřejnosti tentokrát ukážeme experimentálně zpracované oděvní kolekce s autorskými dezény realizovanými technikou sublimačního tisku na téma “ROSTLINY”. Tkaniny s potisky realizujeme v univerzitních dílnách. Také představíme kolekce tvořené dalšími textilními technologiemi, například textilním sítotiskem nebo žakárským pletením. V zaměření Návrhářství textilu a oděvu vznikaly práce pod vedením doc. Svatoslava Krotkého akad.mal., Mgr.art. Zuzany Veselé a Bc. Ondřeje Ludína a za podpory všech členů Katedry designu.

Koupit vstupenky ZDE.

 

 

Napsali o nás:

HARPER’S BAZAAR

 


1) Alis Polena, Čaj (model 1 - 2)
V mé kolekci zachycují lehkost a celkové tvarosloví čajových lístků po namočení do vody prostřednictvím sublimačního tisku na materiál, který svou průsvitností nabízí náhled do jejich esence. Syntetický materiál je zde v kombinaci se lnem. Kolekce nabízí dva oděvní modely ve volných siluetách.

 


2) Kristína Jantoščiaková, Koreň stromu (model 3 - 4) Tak ako nemôže žiť telo bez hlavy, tak nemôže žiť nadzemná časť drevín bez koreňov. Poranené korene oslabujú strom, čo časom i pokročilým procesom rozpadu môže spôsobiť to, že takýto strom bude z pôdy vytrhnutý. Jedná sa o poukázanie na devastáciu, ktorá sa na koreňoch stromov objavuje.

 


3) Agáta Nosálová, Begonie (model 5 - 6) Inspirací mi byly pokojové rostliny, konkrétně mě zaujaly pokojové Begonie. Listy a barevnost Begonií jsou na modely přenesené pomocí autorského dezénu. Tvary střihů oděvů vycházejí z kroucení listů a stonků vybrané rostliny.

 


4) Petra Cibiriová, Jeseň (model 7 - 8) Odevná kolekcia bola inšpirovaná ročným obdobím jeseň. Pri vytváraní odevov som používala techniku pletenia. Kombinácia ručného pletenia na stroji Dopleta s kombinácioupletenia na žakáku fy Shima. Pre pletenie som používala kombinácie pletárskych materiálov s netradičnými materiálmi ako sú nylon a lurex. Odevy sú voči sebe kontrastné, spájajú ich netradične materiály. V detailoch rukávoch a sukne je vytvorená objemná štruktúra. Pri odevoch som sa inšpirovala typickými odevmi a materiály pre jeseň.

 


5) Lea Hartmannová, Rezané kvety (model 9 - 10) Rezané kvety sú stáročia súčasťou našich životov. Predstavujú symbol krásy, bohatstva, nádeje, lásky. V dnešnom svete konzumerizmu sa, ale jedinečnosť rezaných kvetov vytráca. Obrovský dopyt po rezaných kvetoch sa prirodzene odzrkadlil v ich masívnom pestovaní. Toto pestovanie má nebezpečný dopad na ekologický stav našej planéty. Vysoký dopyt si vyžaduje rýchlu spätnú väzbu, čoho výsledkom sú často neprimerané, až život ohrozujúce pracovné podmienky - či už pri príprave kvetov na export, alebo ich postrekovaní. Táto znepokojujúca skutočnosť, je dôvodom výberu mojej témy. Spomedzi kategórie rezaných kvetov som si vybrala tulipány, keďže ide o najobľúbenejšie, a teda aj napredávanejšie kvety. Motív tulipánu som zakomponovala do desénov oboch odevov.

 


6) Anasstasia Nishchaia, Oheň (model 11 - 12) Jako inspiraci pro tvorbu exkluzivního oblečení jsem zvolila ohňovou show. Vytvořila jsem oděvy s pomocí ručního jednolůžkového pletacího stroje. Hlavním cílem bylo oživit paprskový efekt ohně a realizovat jeho plamenné jazyky. Střídání barevných přízí v pletenině bylo důležité pro vyjádření charakteru obrazu ohně.

 


7) Mohammed J M Hammood, Blesky (model 13 - 14) Unisex kolekce dvou modelů, jejíž inspirace vychází z barev oblohy během bouřky. Hlavním motivem je blesk, který se jak barevně, tak i tvarově v modelech opakuje. K tvorbě jsem využil i netradiční materiály jako například lurex. Oděvy byly zhotoveny ručním a strojovým pletením. Doplňky k oděvům / kabelky: Vendula Menšíková, Kabelky (model 13 - 14) Kolekce módních doplňků ve formě kabelek. Nadměrná produkce v dnešní době způsobuje, že většina produktů končí pro své nevyužití či kvůli drobným poškozením ve spalovnách, přestože jsou často zhotoveny z kvalitních materiálů, které mají ve skutečnosti mnohem delší životnost. Na výrobu byly použité materiály jako pravé kůže (pštrosí, krokodýlí a hovězí) a její syntetické náhražky, které pocházejí z vyřazených produktů. Kabelky svým tvarem až parodují jejich obvyklé zpracování. Vznikly tak živelné textilní objekty, které zároveň splňují svou původní funkci a jsou uživatelsky příjemné. Jejich nošení je vysoce variabilní. Zevnitř jsou kabelky začištěny saténovou podšívkou s autorským dezénem, který reflektuje vnější použité materiály.

 


8) Kateřina Švecová, CUBE VISION (model 15 - 17)
Oděvní kolekce několika extravagantních oděvů představuje vizi budoucnosti, která je ztvárněna v podobě jednoduchých tvarů krychlí na oděvu. Je to určitá reakce na moderní technologie, které nás čím dál častěji obklopují, jako jsou např. počítače, mobily a další digitální přístroje, které přenáší obraz pomocí pixelů. Tyto technologie vedou často k uzavřenosti člověka před realitou do svého světa v krychli. Tato myšlenka, která je skryta v kolekci má lidem připomenout to, že skutečný svět není na displejích a obrazovkách, ale jestále kolem nás a není důvod proč se před ním uzavírat.

 


9) Laura Vlčková, Norny (model 18 - 20) Kolekce tří siluet inspirovaná severským mýtem o nornách - ženských bytostech, které se starají o axis mundi severského světa - strom Yggdrasil. Potisk oděvu je inspirován popisem tohoto mýtu - norny potírají strom bílým bahnem, aby jej udržovaly při životě a zachovaly tak rovnováhu celého vesmíru. Bílá barva je přetištěna vrstvou luminiscenčního pigmentu. Ten ve tmě září a umocňuje mystičnost, která celou kolekci provází. Oděvy lze spojit a instalovat do monumentálního textilního objektu, který představuje strom Yggdrasil.

 

Zdroj foto:

https://mbpfw.com/galerie/878-technicka-univerzita-v-liberci-fw23 
foto: archiv MBPFW, @arturkoff

 


KATEDRA DESIGNU & MBPFW FW24

Módní přehlídka v pátek 19.4.2024, 20:30, Česká obec sokolská - Tyršův dům.

PALO MACHO - BÝT ZNAMENÁ BÝT JINÝ

Vernisáž výstavy 9. dubna od 17:00 v Galerii N

SALON TEXTILNÍHO UMĚNÍ

Výběr tvorby členů Sdružení textilních výtvarníků

SEMESTRÁLKY MAGISTŘI

Výstava semestrálních prací studentů magisterského studijního programu Design - textil, oděv, sklo, šperk

OTEVŘENÉ ATELIÉRY 2024

Krátkodobá výstava semestrálních prací bakalářského studijního programu Návrhářství.

VÝSTAVA MARTY NYMSOVÉ - ČERNORYBÍZOVÁ

Vernisáž výstavy 11. prosince 2023 od 17:00 v Galerii N.

Výstava Master of Crystal 2023

aneb Perlička i trochu jinak

Fascinace Santinim

Výstava šperků a objektů v Galerii N

STANISLAV LIBENSKY AWARD 2023

ONDŘEJ KÁBELE VYHRÁL STANISLAV LIBENSKY AWARD 2023

ZARAKA a SYMPORA

Výstava ZARAKA a SYMPORA

MBPFW SS2024

3. 9. 2023 od 17 hodin, Historická Holešovická elektrárna

2.kolo přijímacího řízení 2023

Chcete se věnovat designu textilu, oděvu či skla a šperku? Zkuste to v Liberci.

Výstava SEMESTRÁLKY

Vernisáž 20. 6. 2023 od 17 hodin Galerie N

PRVNÍ MAGISTŘI & BAKALAUREÁTY

Vernisáž 6. 6. 2023 od 17 hodin Galerie N

Výstava SEVEROČESKÁ SBÍRKA

Vernisáž 10. 5. 2023 od 17 hodin Galerie N

MBPFW FW2023

16. 4. 2023 od 14 hodin, Chuchle Aréna Praha

FIBER´SK

Vernisáž 5. 4. 2023 od 17 hodin Galerie N

Výstava Čas náhody > Václav Řezáč

Vernisáž 28. 2. 2022 od 17 hodin Galerie N

Výstava SYMBIOSIS v Českém centrum v Mnichově

Vernisáž 8. 3. 2023 od 17 hodin

1.kolo přijímacího řízení 2023

Chcete se věnovat designu textilu, oděvu či skla a šperku? Zkuste to v Liberci.

Den otevřených dveří 2023

11. 2. 2023 od 9:30 / Budova

Znovu spolu

výstava prodloužena do 27. 1. 2023, Galerie N

Semestrálky 22

20.prosince 2022 v 17 hodin, módní přehlídka Budova B, 3.patro

Otevřeno

vernisáž 8. 11. 2022 od 17 hodin Galerie N

Schmuck Wander

vernisáž 6. 10. 2022 od 17 hodin Galerie N

Pavel Werner - SKLO

vernisáž 1. 9. 2022 od 17 hodin Galerie N

MBPFW SS2023

4. 9. 2022 od 14 hodin, ostrov Štvanice, Praha

30 LET DESIGNU NA FT TUL

14. 10. 2022 od 14 hodin budova

BAKALAUREÁTY 2022

Vernisáž se koná 14.6. od 17 hodin

8. 9. 2022 od 19 hodin / KDE v Paříži

Katedra designu v Českém Centru v Paříži

Muzejní noc pod Ještědem

Akce se koná 10.6.2022 v Galerii N.

Muzejní noc pod Ještědem

Galerie N je součástí Muzejní noci po Ještědem

SEMESTRÁLKY - letní semestr 2021

Vybrané práce studentů na módní přehlídce v Praze

Video - Semestrálky sklo a šperk - zimní semestr 2021

záznam z výstavy v Galerii N

Nový katedrový katalog

Mrkněte na náš nový katalog, kde představujeme nejnovější studentské práce.